Skupina Teplárna Komořany
 infotepelnapohoda.cz
 +420 476 477 111

Aktuality

 

Na komíně už je zase plno. Vylíhly se tři dravé holky

Na komíně už je zase plno. Vylíhly se tři dravé holky

12.05.2022

Komín komořanské teplárny se pro sokoly stěhovavé stal už tradičním jarním bydlištěm.  Do hnízdní budky umístěné ve výšce 130 m se vrátili již podeváté a opět zde vyvedli mladé. Tentokrát tři samičky.

„Sokoli dokáží na stejném místě hnízdit i 15 let. Občas se sice dějí i výměny, třeba když se jeden z páru zraní. Běžnější ale je, že zůstávají na jednom místě,“ osvětli ornitolog Václav Beran, který mladé opeřence počátkem května okroužkoval.

Rodiči jsou proto pravděpodobně stále stejný pár, nicméně s určitostí to říci nelze, neboť se doposud nepodařilo odečíst kroužky. Ornitolog proto do budky vložil fotopast, která snad konečně umožní zjistit identitu rodičů mláďat.

Od roku 2014, kdy jsme instalovali první budku, se u nás vylíhlo 27 malých sokolíků, z toho prokazatelně 17 samiček. Zajímavé také je, že se ornitolog v letech 2018 a 2020 nedostal včas k okroužkování mladých, avšak díky tomu, že vždy jednomu opeřenci došly síly k návratu do hnízda při nácviku létání, byli odchyceni a následně okroužkování. Vždy šlo o samečky. V roce 2021 pak jeden sameček dokonce uhynul. Pravděpodobně nezvládl své první lety kvůli silnému větru. Zdá se, že naše samičky jsou v převaze v mnoha ohledech,“ s úsměvem konstatovala Miloslava Kučerová, tisková mluvčí teplárny.

❬   Zpět