Skupina Teplárna Komořany
 infotepelnapohoda.cz
 +420 476 477 111

Aktuality

 

Sokolí rodina čítá pět opeřenců

Sokolí rodina čítá pět opeřenců

16.06.2021

V sokolí budce na komořanském komíně už je zase plno. Sokolí pár, který zde v březnu zahnízdil, přivítal na svět tři mladé. Rodiči se stal pravděpodobně stejný pár jako loni.

Ve speciální budce, která byla na komíně nainstalována již v roce 2014, přivedli tito chránění dravci již celkem 24 mláďat.

Vlivem chladného počasí v letošním roce došlo u některých dravců k pozdějšímu zahnízdění než je obvyklé. „U řady párů šlo o posun až tři týdny. Několik párů ale na chladné počasí nijak nereagovalo a zahnízdilo v obvyklém termínu, což je případ i sokolího páru v Komořanech“, sdělil ornitolog Václav Beran.

A právě včasné, avšak neočekávané zahnízdění je důvod, proč letos nedošlo ke kroužkování vyvedených opeřenců. „V době, kdy jsme se na kroužkování chystali, již byla mláďata příliš velká, což jsme zjistili pozorováním ze země. Hrozilo by předčasné opuštění hnízda, proto jsme od kroužkování upustili. Při pozorování jsme ale rovněž zjistili, že se letos v budce narodila tři mláďata. Dva samečci a jedna samička,“ prozradil Beran.

Bohužel, dne 26. května samička, pravděpodobně díky silnějšímu větru, nezvládla své první lety a byla nalezena u paty komína.

Naštěstí ne všechny příběhy komořanských sokolů jsou smolné jako v tomto případě. Například „naše“ samička z roku 2019 letos zahnízdila u našich sousedů, konkrétně na skále u Míšně. „Mám opravdu velkou radost, že vaši sokoli přežívají. Třeba jeden z vašich samečků z roku 2016 již druhým rokem hnízdi v Proboštově, kde se stal letos hrdým otcem tří mláďat,“ podělil se o své pocity Beran.

❬   Zpět