Skupina Teplárna Komořany
 infotepelnapohoda.cz
 +420 476 477 111

Aktuality

 

Zachraňte Klubíčko! Teplárna přijala výzvu

Zachraňte Klubíčko! Teplárna přijala výzvu

30.06.2021

Mateřské centrum Klubíčko v Litvínově pomáhá rodinám a dětem už sedmnáct let. Je to místo setkávání handicapovaných a zdravých dětí. Místo, kde nacházejí pomoc ti, kteří sami o někoho pečují. Místo, které si za ta léta oblíbily litvínovské maminky a kde vyrostla celá generace dětí. Letos se ale spolek Porozumění, který ho provozuje, ocitl v existenčních problémech. Na jeho záchranu se nakonec složily stovky drobných dárců a přispěla i United Energy.

Klubíčko je dokladem, že pandemie a vládní restrikce nedopadly jen na podnikatele a firmy, ale že o život bojují i neziskové organizace. „Jsme závislí na darech a dotacích. Nejprve nám město Litvínov zkrátilo dotace o polovinu, letitý firemní sponzor z automobilového průmyslu nám také mohl dát jen polovinu peněz a Ústecký kraj nevyhlásil vůbec žádné dotační výzvy pro mateřská centra. Poslední ranou bylo, že sbírka Pomozte dětem, která poskytovala nejvíc financí, nás po 17 letech nevybrala mezi podpořené projekty. Najednou nám chybělo strašně moc peněz,“ říká vedoucí spolku Porozumění Miroslava Ondová. Na neziskové organizace bohužel nepamatovaly ani žádné státní kompenzace, a tak nezbývalo na nájem, energie ani mzdy.
Spolek se proto rozhodl vyhlásit prostřednictvím dárcovské platformy Znesnáze21 Nadačního fondu pomoci veřejnou sbírku. A zafungovalo to. Na kontě se scházely stokoruny i tisíce a do sbírky přispělo celkem 347 dárců. „Strašně mě výsledek potěšil. Překvapilo mě, že mezi dárci byli i lidé, kteří sem chodili třeba před deseti lety – domluvili se v zaměstnání, vybrali peníze i od kolegů a poslali. Peníze posílali litvínovští běžci, kteří byli vždy zvyklí sbírat mezi sebou do kasičky a pomáhat někomu konkrétnímu, a když viděli tuto sbírku, tak přispěli nám. A hned se přidali další sportovci, pak litvínovští skauti, mateřské školky, základní školy, gymnázium…,“ nestačí vyjmenovat všechny dárce Miroslava Ondová. Další lidé jí pomáhali sbírku propagovat.
„Taky jsme přispívali, sdíleli a věřili, že se Klubíčko zachrání. Hodně nás to zasáhlo - Mirka je pro nás úžasný člověk, který toho pro děti dělá hrozně moc, ať zdravé nebo handicapované. Neviděla jsem ještě organizaci, která by takhle perfektně fungovala,“ říká Marie Žampachová, která do zařízení chodí se svým synem Míšou asi rok. Patřila mezi první maminky, které do centra dorazily jen, co to bylo možné. A potvrdila, že nucené uzavření centra – nikoliv kvůli financím, ale protikoronavirovým opatřením – na děti těžce dopadalo. „Chybělo nám to hodně, protože jiné aktivity nebo zařízení pro takhle malé děti tu opravdu nejsou. Jakmile mohlo Klubíčko fungovat alespoň v režimu jeden na jednoho, využívala jsem to například, když jsem potřebovala k lékaři,“ dodává Marie Žampachová. „I my jsme přispívali a každý z rodiny, kdo mohl, také. Hrozně nám Klubíčko chybělo. Valinka má metabolickou poruchu, takže do normální školky ještě chodit nemůže, a tohle je pro ni možnost navštěvovat dětský kolektiv. Navíc ji tu můžu nechávat jednou týdně samotnou,“ připojuje se další maminka Klára Čmerdová.
Přestože se nepodařilo sbírkou vybrat plánovaných 350 tisíc korun, Mirka Ondová hlásí: Zachráněno! „Díky tomu, že někteří velcí dárci jako například United Energy, nám darovali peníze i mimo tuto sbírku, tak to bude stačit. Klubíčko je zachráněno na celý rok, až do příštího června. Chci moc poděkovat všem dárcům.“
"Prioritou naší společností jsou sice především bezpečnost a vzdělávání, nicméně ani podpoře sociální oblasti se nebráníme. Právě Klubíčku jsme již v roce 2013 pomohli v rámci projektu firemního dobrovolnictví se zvelebením zahrady a vnitřních prostor centra. Spolek Porozumění působí v Litvínově už řadu let a za tu dobu se stal nezbytnou součástí sociálních služeb v regionu. Toho jsme si velice dobře vědomi, proto jsme se k podpoře jeho provozu připojili," řekla mluvčí skupiny United Energy Miroslava Kučerová.

Mateřské centrum Klubíčko
17 let ho provozuje spolek Porozumění Litvínov, který na Mostecku sdružuje rodiny pečující o malé a handicapované děti. Nabízí program v rámci mateřského klubu a školičky v dětské herně a zahradě, zájmové kroužky, letní příměstské tábory, zájezdy, poradenství pro rodiče včetně půjčování odborné literatury, pomůcek a hraček. Poskytuje sociální poradenství a zprostředkovává maminkám samoživitelkám také potravinovou pomoc.
Studentská 750, Litvínov
www.os-porozumeni.cz

❬   Zpět